Współczesna architektura krajobrazu w grupie wyszehradzkiej
Wystawa prezentuje 40 obiektów zaprojektowanych przez architektów krajobrazu w Czechach, Słowacji, Polsce i na Węgrzech w latach 2010-2015. Wśród nich można odnaleźć znakomite przykłady parków, ogrodów historycznych, przestrzeni miejskich, ogrodów na dachach, bulwarów, mebli i placów zabaw.
Wystawa powstała w ramach projektu „Współczesna architektura krajobrazu krajów Grupy Wyszehradzkiej“ Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki w 2015 roku. Jego celem była promocja architektury krajobrazu w krajach partnerskich oraz integracja środowiska architektów krajobrazu krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) wraz z wymianą doświadczeń między projektantami. Obecna edycja wystawy inicjuje współpracę pomiędzy Europejskim Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda w Zamku Sarny a Stowarzyszeniem Architektury Krajobrazu. Katalog wystawy ze wszystkimi pracami jest dostępny do pobrania bezpłatnie w zakładce „Publikacje“. Polecamy również artykuł na Zonzo – blogu o architekturze krajobrazu, prowadzonym przez kuratorkę wystawy.
Niemal cztery dekady minęły od momentu ukazania się w Polsce książki zatytułowanej Architektura krajobrazu [J. Bogdanowski, M. Łuczyńska-Bruzda, Z. Novak, 1981, Architektura Krajobrazu]. Wśród wielu definicji zagadnień i metod sformułowano w niej stwierdzenie, że architektura krajobrazu jest najbardziej współczesną formą kształtowania otoczenia człowieka, jest stylem architektury. Teraz już wiemy, że słowa te okazały się prorocze. Nowy styl stał się nie tylko modą, ale koniecznością. Jego podstawą jest dialog z krajobrazem. Krajobraz stwarza reguły dialogu, a ich poznanie jest fundamentem tworzenia w nim i z nim. Wejście w porozumienie z krajobrazem nie tylko pomaga stworzyć dzieło logiczne, wpisane w kontekst materialny i niematerialny. W efekcie powstaje wartość dodana. Proces komunikacji zapoczątkowany na etapie projektowania znajduje swą kontynuację w trakcie użytkowania, Przestrzeń wykreowana na tej podstawie zaprasza do kontynuacji dialogu, zawiązuje nić porozumienia pomiędzy krajobrazem a odbiorcą. Staje się przestrzenią kontaktu z krajobrazem.
Urszula Forczek-Brataniec, kuratorka wystawy
Wystawa stanowi część programu Festiwalu Góry Literatury zorganizowanym przez Fundację Olgi Tokarczuk w dniach 7-16 lipca 2023 r.
Liczba odwiedzających wystawę : 18 500
Lider projektu
Kuratorka wystawy
- Urszula Forczek-Brataniec
Koordynator projektu
- Piotr Murdza
Projekt graficzny
- Michał Jandura
Organizatorzy edycji ECSO
- Fundacja Odbudowy Dworu Sarny
- Europejskie Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda
Opracowanie polskie
- Jacek Kuśmierski
- Łukasz Przybylak