Współczesna architektura krajobrazu w grupie wyszehradzkiej

Data
03.07. – 30.11.2023
Miejsce
Zamek Sarny, 2. piętro
Język wystawy
polski, angielski
Bilety
wstęp bezpłatny
fot. Zbiory ECSO

Wystawa prezentuje 40 obiektów zaprojektowanych przez architektów krajobrazu w Czechach, Słowacji, Polsce i na Węgrzech w latach 2010-2015. Wśród nich można odnaleźć znakomite przykłady parków, ogrodów historycznych, przestrzeni miejskich, ogrodów na dachach, bulwarów, mebli i placów zabaw.

Wystawa powstała w ramach projektu „Współczesna architektura krajobrazu krajów Grupy Wyszehradzkiej“ Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki w 2015 roku. Jego celem była promocja architektury krajobrazu w krajach partnerskich oraz integracja środowiska architektów krajobrazu krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) wraz z wymianą doświadczeń między projektantami. Obecna edycja wystawy inicjuje współpracę pomiędzy Europejskim Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda w Zamku Sarny a Stowarzyszeniem Architektury Krajobrazu. Katalog wystawy ze wszystkimi pracami jest dostępny do pobrania bezpłatnie w zakładce „Publikacje“. Polecamy również artykuł na Zonzo – blogu o architekturze krajobrazu, prowadzonym przez kuratorkę wystawy.

fot. Zbiory ECSO

Niemal cztery dekady minęły od momentu ukazania się w Polsce książki zatytułowanej Architektura krajobrazu [J. Bogdanowski, M. Łuczyńska-Bruzda, Z. Novak, 1981, Architektura Krajobrazu]. Wśród wielu definicji zagadnień i metod sformułowano w niej stwierdzenie, że architektura krajobrazu jest najbardziej współczesną formą kształtowania otoczenia człowieka, jest stylem architektury. Teraz już wiemy, że słowa te okazały się prorocze. Nowy styl stał się nie tylko modą, ale koniecznością. Jego podstawą jest dialog z krajobrazem. Krajobraz stwarza reguły dialogu, a ich poznanie jest fundamentem tworzenia w nim i z nim. Wejście w porozumienie z krajobrazem nie tylko pomaga stworzyć dzieło logiczne, wpisane w kontekst materialny i niematerialny. W efekcie powstaje wartość dodana. Proces komunikacji zapoczątkowany na etapie projektowania znajduje swą kontynuację w trakcie użytkowania, Przestrzeń wykreowana na tej podstawie zaprasza do kontynuacji dialogu, zawiązuje nić porozumienia pomiędzy krajobrazem a odbiorcą. Staje się przestrzenią kontaktu z krajobrazem.

Urszula Forczek-Brataniec, kuratorka wystawy

Wystawa stanowi część programu Festiwalu Góry Literatury zorganizowanym przez Fundację Olgi Tokarczuk w dniach 7-16 lipca 2023 r.

Liczba odwiedzających wystawę : 18 500

Lider projektu

Partnerzy

Patronat

Kuratorka wystawy

  • Urszula Forczek-Brataniec

 

Koordynator projektu

  • Piotr Murdza

 

Projekt graficzny

  • Michał Jandura

Organizatorzy edycji ECSO

Patron

Opracowanie polskie

  • Jacek Kuśmierski
  • Łukasz Przybylak
Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.