Europejski Dzień Ogrodów Historycznych 2023

Data
23.04.2023
Miejsce
Pałac Kamieniec
Język wystawy
polski
Bilety
wstęp bezpłatny

IV Europejski Dzień Ogrodów Historycznych odbywał się w tym roku pod hasłem „Europa zjednoczonych ogrodów”. Z tej okazji zaprosiliśmy na spacer z wykładem plenerowym „Cała Europa w jednym ogrodzie” w pałacu Kamieniec, który poprowadził Łukasz Przybylak.

W 2023 roku po raz kolejny świętowaliśmy rocznicę powołania Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych, którego członkami jest zamek Sarny oraz pałac Kamieniec. Temat przewodni „Europa zjednoczonych ogrodów” miał zachęcać do poszukiwania powiązań pomiędzy naszymi ogrodami historycznymi niezależnie od ich wielkości i rangi.

Z tej okazji zaprosiliśmy na spacer z wykładem plenerowym „Cała Europa w jednym ogrodzie”, który poprowadził Łukasz Przybylak, współzałożyciel ECSO, wiceprezydent Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych oraz autor projektu rewaloryzacji otoczenia pałacu Kamieniec.

Podczas spaceru Łukasz odpowiedział między innymi na pytania: co wspólnego ma Pałac Kamieniec z francuską posiadłością i ogrodem projektu André Le Nôtre w Vaux-le-Vicomte? Co o dawnym życiu pałacowego folwarku i kształcie pałacowego ogrodu mówi nam bryła pałacu? Czy styl kamienieckiego ogrodu bliższy jest dawnemu Królestwu Prus czy Anglii? Które historyczne ogrody Ziemi Kłodzkiej mają cechy wspólne z ogrodem Pałacu Kamieniec?

Zachęcamy do pobrania bezpłatnej publikacji ECSO „Europa zjednoczonych ogrodów”, która była bezpośrednią inspiracją dla tegorocznego tematu Europejskiego Dnia Ogrodów Historycznych.

Pełny program wydarzeń oraz materiały specjalne IV Europejskiego Dnia Ogrodów Historycznych są dostępne na stronie Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych.

Liczba uczestników spaceru: 50

fot. ECSO

Organizatorzy

Patronat

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.