Pierwsza polska biografia księcia Hermanna von Pückler-Muskau

Data
08.02.2024
Miejsce
Warszawa, Polska

150 lat temu ogrodnik i projektant Eduard Petzold opublikował pierwszą biografię swojego mistrza, słynnego księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Z tej okazji wydamy jej pierwsze polskie tłumaczenie, dzięki czemu poznamy więcej szczegółów z życia arystokraty i warsztatu projektowego jednego z najważniejszych twórców ogrodów XIX-wiecznej Europy.

fot. Zbiory ECSO

Książę Hermann von Pückler-Muskau (1785-1871), był arystokratą, podróżnikiem, ogrodnikiem i pisarzem, który odegrał istotną rolę dla rozwoju krajobrazowego stylu aranżacji ogrodów i parków. Do najwybitniejszych dzieł Księcia należą Park Mużakowski, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oraz Park w Branitz. W latach 1843-1849 aktywnie uczestniczył także w aranżacji m.in. parku przy pałacu Babelsberg niedalekgo Poczdamu. W połowie XIX wieku współpracował z Napoleonem III nad rearanżacją paryskiego Lasku Bulońskiego. Dzięki swojej pasji i osiągnięciom na polu sztuki ogrodowej zyskał miano „Zielonego Księcia”.

W 1874 roku ukazała się pierwsza biografia księcia Hermanna von Pückler-Muskau opracowana przez Eduarda Petzolda. Publikacja zawiera nie tylko szczegóły życia arystokraty, ale również jego spuściznę projektową przekazaną uczniowi w osobistych rozmowach i listach. Tekst zabiera czytelnika w niezwykłą podróż w głąb ogrodów epoki romantyzmu, ukształtowanych wrażliwością artystyczną i nieograniczoną wyobraźnią ich twórców. Stanowi również niezwykle rzadki zapis relacji mistrz-uczeń, która ukształtowała warsztat ogrodowy Eduarda Petzolda. Do dziś we współczesnych granicach Polski pozostaje około osiemdziesięciu ogrodów i parków jego autorstwa m.in. przy zamku Sarny, pałacach w Bożkowie i Kamieńcu Suskim oraz miastach jak Legnica czy Bolesławiec.

Z okazji 150. rocznicy wydania biografii księcia Hermanna von Pückler-Muskau rozpoczęliśmy projekt przygotowania i wydania jej polskiego tłumaczenia. Inicjatywę koordynuje Europejskie Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda, w partnerstwie z Fundacją Odbudowy Dworu Sarny i Fundacją Muzeum Księcia Pücklera, Park i Pałac w Branitz. Projekt dofinansowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach priorytetu „kultura”. Już tego lata w ręce czytelników trafi pierwsza polskojęzyczna biografia Księcia, uzupełniona o teksty towarzyszące niemieckich i polskich specjalistów zajmujących się ogrodami historycznymi. Książka będzie dostępna w sprzedaży od sierpnia 2024 roku wyłącznie w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej i Zamku Branitz w Niemczech.

Publikacja wydawana w ramach serii: Eduard Petzold
Koncepcja i prowadzenie serii: Łukasz Przybylak, Jacek Kuśmierski
Koncepcja graficzna serii: Kolektyw „Kilku”

Park i Pałac w Branitz. Fot. SFPM Hans Bach & Andreas Franke

Koordynator

Partner

Dofinansowanie

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.