Założenie Fundacji im. Eduarda Petzolda

Data
11.01.2024
Miejsce
Włodowice

11 stycznia 2024 r. we Włodowicach w Gminie Nowa Ruda została założona Fundacja im. Eduarda Petzolda. Celem jej działania jest szerokorozumiane kultywowanie i ochrona dorobku projektanta Eduarda Petzolda oraz podejmowanie działań na rzecz zabytków oraz sztuki ogrodowej i architektury krajobrazu. To kolejny krok zbliżający do powstania stałej siedziby ECSO.

fot. Zbiory ECSO

Eduard Petzold (1815-1891) był projektantem i teoretykiem sztuki ogrodowej. Do jego spuścizny należy ok. 174 projektów ogrodów i parków rezydencjonalnych a także miejskich skwerów i promenad, na terenie obecnych Niemiec, Polski, Czech, Holandii, Austrii, Bułgarii i Turcji. Ogrodnictwa uczył się w Parku Mużakowskim pod kierunkiem Jacoba Heinricha Rehdera i księcia Hermanna von Pückler-Muskau, a następnie w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Szwajcarii. Swoją myśl projektową zawarł w wielu pracach teoretycznych a jego najsłynniejszą pracą jest „Ogrodnictwo krajobrazowe” wydane w 1862 roku i 2-krotnie wznawiane. Pomimo działalności publikacyjnej oraz znaczącego dorobku projektowego, Eduard Petzold pozostaje wciąż jednym z najmniej poznanych twórców europejskiego ogrodnictwa krajobrazowego.

Fundacja została powołana przez Łukasza Przybylaka i Jacka Kuśmierskiego, aby kultywować i chronić dorobek Eduarda Petzolda oraz podejmować działania na rzecz zabytków oraz sztuki ogrodowej i architektury krajobrazu. Wybór wsi Włodowce w Gminie Nowa Ruda na jej siedzibę nie jest przypadkowy. Znajduje się bowiem w granicach rozległego zespołu krajobrazowego doliny rzeki Włodzicy, której południowy odcinek pomiędzy dworem we Włodowicach a Zamkiem Sarny został przekomponowany według wytycznych Eduarda Petzolda w latach 1880-1890. Projektant przearanżował również park pałacowy w Bożkowie w 1864 roku. Historia ta stała się przyczynkiem do nawiązania współpracy pomiędzy ECSO a Miastem i Gminą Radków oraz Gminą Nowa Ruda. Powołanie Fundacji to kolejny krok zbliżający do powstania Europejskiego Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda wraz z oddziałami jako ośrodka kultury z galerią wystawienniczą, audytorium i salą konferencyjną, biblioteką, archiwum oraz ogrodami edukacyjnymi.

Więcej szczegółów o celach i zakresie działalności Fundacji im. Eduarda Petzolda znajduje się w Statucie. Władze organizacji tworzą obecnie Łukasz Przybylak (prezes) oraz Jacek Kuśmierski (wiceprezes).

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.