Łukasz Przybylak dołączył do Międzynarodowego Komitetu ISCCL

Data
23.10.2023
Miejsce
Paryż, Francja

Międzynarodowy Komitet Naukowy ds. Krajobrazów Kulturowych (ISCCL) to zespół ekspertów, który w ramach Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) opracowuje wytyczne dotyczące dokumentacji krajobrazu kulturowego i zarządzania nim, a także rekomendacje potencjalnych nominacji na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Komitet działa w ramach wspólnego wysiłku członków ICOMOS i Międzynarodowej Federacji Architektów Krajobrazu (IFLA). Jego członkiem został współzałożyciel ECSO, Łukasz Przybylak.

fot. Zbiory ECSO

Krajobraz kulturowy to przestrzeń historycznie ukształtowana w wyniku działalności człowieka, zawierająca wytwory cywilizacji oraz elementy przyrodnicze. Bez zapewnienia właściwej ochrony oraz zrównoważonego zarządzania mógłby jednak istnieć. Krajobraz kulturowy a szczególnie w powiecie kłodzkim jest dla ECSO jedną z najwyższych wartości. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że Łukasz Przybylak został przyjęty do Międzynarodowego Komitetu Naukowego ds. Krajobrazów Kulturowych (ISCCL). Jego kandydaturę zarekomendowało Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK). Członkostwo z pewnością wpłynie również na rozwój międzynarodowej i lokalnej współpracy ECSO m.in. z Europejskim Szlakiem Ogrodów Historycznych, Gminą Nowa Ruda oraz Miastem i Gminą Radków.

Międzynarodowy Komitet Naukowy ds. Krajobrazów Kulturowych (ISCCL) został założony w 1971 roku jako wspólny komitet Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) oraz Międzynarodowej Federacji Architektów Krajobrazu (IFLA). Początkowo jego prace skupiały się na ogrodach historycznych, jednak od 1999 roku poszerzono ich zakres o krajobraz kulturowy. Komitet opracował wiele ważnych dokumentów międzynarodowych, takich jak: Karta Florencka dotycząca ogrodów historycznych (1981), Europejska Konwencja Krajobrazowa (2000), Wytyczne Operacyjne Światowego Dziedzictwa dotyczące krajobrazów kulturowych, pkt 47 (2021), Polityka IFLA dotycząca krajobrazów kulturowych i zawodu architekta krajobrazu (2013). Obecnie Komitet składa się z ponad 250 członków i ekspertów z całego świata.

Instytucje uczestniczące

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.