W 2024 roku wydaliśmy książkę „Książę Hermann von Pückler-Muskau”, która zainaugurowała serię wydawniczą „Petzold”. Projekt obejmuje 12-ście tomów z tłumaczeniem na język polski wszystkich książek oraz artykułów napisanych przez Eduarda Petzolda. Seria przybliży polskim czytelnikom postać jednego z najwybitniejszych projektantów XIX wieku i pozwoli odkryć jego wizjonerskie spojrzenie na sztukę ogrodową.
W ramach serii „Petzold” ukażą się następujące tytuły:
- Wkład w ogrodnictwo krajobrazowe (wyd. 1849)
- O teorii kolorów w krajobrazie (wyd. 1853)
- Park Mużakowski (wyd. 1856) + Legendy i obrazy z Muskau i parku (wyd. 1860)
- Ogrodnictwo krajobrazowe (wyd. 1862 i 1888)
- Arboretum Muscaviense (wyd. 1864) – 4 tomy
- Książę Hermann von Pückler-Muskau (wyd. 1871 i 1874)
- Sadzenie i pielęgnacja drzew alejowych (wyd. 1878)
- Wspomnienia z mojego życia (wyd. 1890)
- Zbiór artykułów (wyd. 1843–1884)
Każdy z tytułów serii będzie pierwszym polskojęzycznym wydaniem pisarskiej spuścizny teoretyka i praktyka ogrodnictwa krajobrazowego, którego parki do dzisiaj współtworzą krajobraz wielu obszarów w Polsce, m.in. przy zamku Sarny, pałacach w Bożkowie i Kamieńcu oraz w miastach takich jak Legnica czy Bolesławiec. Stanowią bezcenne źródło informacji dla działań pielęgnacyjnych i konserwatorskich, podejmowanych w przestrzeni zachowanych ogrodów i parków projektu Eduarda Petzolda. Publikacje te będą również cennym wsparciem dla ogrodników, konserwatorów zabytków oraz wszystkich osób zaangażowanych w ochronę i pielęgnację historycznych założeń ogrodowych XIX wieku.
Mamy również nadzieję, że seria ta wesprze rozwój dialogu polsko-niemieckiego i pozwoli na lepsze poznanie wspólnego dziedzictwa oraz wzmocnienie współpracy między naszymi krajami w zakresie ochrony i zarządzania ogrodami historycznymi. Wierzymy, że wspólna praca nad zachowaniem i promowaniem twórczości Eduarda Petzolda będzie symbolicznym mostem, łączącym przeszłość z teraźniejszością i przyszłością, a także będzie inspirować kolejne pokolenia do dbałości o nasze wspólne ogrodowe dziedzictwo.
Graficznym motywem przewodnim serii są inicjały imienia i nazwiska Eduarda Petzolda (litera „e” wpisana w „p”) oraz zapis całego nazwiska wzdłuż grzbietu. Projektant kładł w swoim warsztacie projektowym wyjątkowo mocno nacisk na rolę krzewów i drzew wraz z ich wszystkimi cechami. Stąd też okładka każdego z wydawnictw będzie odzwierciedlać tłoczony w papierze rysunek kory określonego gatunku drzewa. Dodatkowo każda z nich będzie miała odmienny kolor w ciepłych odcieniach.
W 2024 r. wydaliśmy pierwszy tom z serii pt. „Książę Hermann von Pückler-Muskau”, a już teraz planujemy jej drugą poszerzoną wersję. Kolejnym jest tłumaczenie wydanych w 1890 roku „Wspomnień z mojego życia”, w których Eduard Petzold przywołuje najważniejsze wydarzenia ze swojego prywatnego i zawodowego życia.
Koncepcja i prowadzenie serii: Łukasz Przybylak, Jacek Kuśmierski (Fundacja im. Eduarda Petzolda)
Koncepcja graficzna serii: Idalia Smyczyńska, Robert Zając (Kolektyw „Kilku”)
Chcesz zostać partnerem albo patronem serii wydawniczej „Petzold”? Skontaktuj się z nami: ecso@zameksarny.pl