Remont dachu zabytkowego domu we Włodowicach

Data
24.06.2024
Miejsce
Włodowice

Zakończył się remont dachu zabytkowego domu we Włodowicach, w którym mieści się siedziba Fundacji im. Eduarda Petzolda. Inwestycja uratowała jeden z bardziej charakterystycznych budynków mieszkalnych w gminie Nowa Ruda. Dzięki inicjatywie Łukasza Przybylaka oraz Urzędu Gminy Nowa Ruda, prace zostały dofinansowane ze środków drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

fot. Zbiory ECSO

Siedziba Fundacji im. Eduarda Petzolda mieści się w jednym z lokali w willi będącej częścią zespołu zabudowań znanego dawniej jako „Luisenheim”. Ten charakterystyczny kompleks budynków mieszkalnych i gospodarczych z ogrodem, wybudowany w latach 90. XIX wieku, jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Położony pomiędzy rzeką Włodzicą a nieistniejącym dziś odcinkiem Młynówki, kompleks pełnił funkcję komfortowej placówki opieki stacjonarnej dla osób starszych. W urokliwej dolinie rzeki Włodzicy, zwanej na początku XX wieku „drogą triumfu natury”, wypoczywali m.in. emerytowani pracownicy noworudzkich kopalni oraz renciści. Dzięki trosce powojennych mieszkańców budynek zachował wiele oryginalnych elementów dekoracyjnych, w tym ceramiczne płyciny na balustradach werand. Bryły wszystkich trzech budynków kompleksu pozostały niezmienione, co czyni je jednym z ciekawszych zespołów architektonicznych w gminie Nowa Ruda.

Największym wyzwaniem dla kolejnych mieszkańców był jednak remont dachu o skomplikowanej konstrukcji. Pomimo doraźnych napraw i wymiany fragmentów pokrycia na cementowe, dach stawał się coraz bardziej nieszczelny, co prowadziło do licznych przecieków i uszkodzeń elementów więźby.

Latem 2023 roku, z inicjatywy Łukasza Przybylaka, wspólnota mieszkaniowa za pośrednictwem Noworudzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego złożyła do Gminy Nowa Ruda wniosek o uwzględnienie remontu dachu na liście kandydatów do drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W dniu 27 września 2023 roku ogłoszono wyniki, w których z terenu Gminy Nowa Ruda promesę wsparcia finansowego otrzymały wielorodzinny dom mieszkalny we Włodowicach oraz Kościół św. Michała Archanioła w Ludwikowicach Kłodzkich.

Dzięki uzyskanej dotacji, w maju 2024 roku rozpoczął się kompleksowy remont dachu, obejmujący m.in. wymianę uszkodzonych krokwi, przywrócenie pokrycia dachowego z ceramicznej dachówki karpiówki kładzionej w koronkę oraz wymianę rynien. W ramach prac przywrócono tynki cementowo-wapienne na kominach, zakonserwowano istniejące i zrekonstruowano brakujące elementy ozdobnej ciesielki i snycerki. Wszystkie prace przeprowadzono w uzgodnieniu z Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków Delegaturą w Wałbrzychu.

fot. Zbiory ECSO

Zrealizowane prace stanowią kolejny ważny krok Fundacji im. Eduarda Petzolda i Urzędu Gminy Nowa Ruda w działaniach na rzecz ochrony zabytków i lokalnego dziedzictwa kulturowego. W latach 2023–2024, z inicjatywy Łukasza Przybylaka, wspólnota mieszkaniowa złożyła do Gminy Nowa Ruda wniosek o wpisanie budynku gospodarczego z końca XIX wieku do Gminnej Ewidencji Zabytków. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, budynek został włączony do ewidencji. Dzięki temu wszystkie składowe dawnego kompleksu „Luisenheim” są obecnie chronione jako zabytki.

Po uzyskaniu wytycznych konserwatorskich dla remontu budynku, planowane są kolejne prace, w tym odświeżenie elewacji, konserwacja zewnętrznej oryginalnej stolarki drzwiowej i okiennej, renowacja elementów polichromowanych dekoracji i metaloplastyki w komunikacyjnym pionie budynku oraz remont zachowanych elementów oryginalnego ogrodzenia. W przyszłości planowane jest również zagospodarowanie części ogrodu w duchu aranżacji z przełomu XIX i XX wieku. Ogród będą mogli podziwiać wszyscy mieszkańcy gminy Nowa Ruda oraz turyści korzystający ze ścieżki rowerowej.

Beneficjent dotacji 2 edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków:
Gmina Nowa Ruda reprezentowana przez Wójt Adriannę Mierzejewską.

Dofinansowanie: 233 828,00 zł. Całkowita wartość: 238 600,00 zł.

Projekt remontu:
EKO-PRO S.C. pracownia projektowa z Jedliny Zdrój, inż. Jacek Brzozowski, mgr. inż. Jan Jaworek.

Wykonawca remontu:
Firma Murarstwo-Ciesielstwo z Bielawy reprezentowana przez Jana Sochanowskiego.

Obsługa formalna remontu:
Noworudzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego reprezentowane przez Prezesa Zarządu Grzegorza Niedzielę.

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.