Premiera publikacji „Hortuseum“

Data
17.01.2021
Miejsce
online
fot. Zbiory ECSO

Oficjalne rozpoczęcie działalności ECSO zostało uświetnione pierwszą publikacją o muzealizacji europejskich ogrodów w XXI wieku. Dedykujemy ją wszystkim pracownikom muzeów chcącym realizować działania poświęcone sztuce ogrodowej.

Od co najmniej dwóch stuleci ogrody historyczne są przedmiotem troski konserwatorów i historyków, dążących do zachowania ich unikatowych wartości. Do tego grona dołączyli muzealnicy, którzy utrwalają pamięć o ogrodach m.in. poprzez gromadzenie i opracowywanie muzealiów, udostępnianie zbiorów oraz działalność kuratorską i edukacyjną.

Przygotowując koncepcję programową Europejskiego Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda, postanowiliśmy zbadać to zjawisko i zebrać najciekawsze praktyki kuratorskie stosowane w muzeach na naszym kontynencie. Dziś chcielibyśmy podzielić się z wami ich wynikami opublikowanymi w książce „Hortuseum. Muzealizacja europejskich ogrodów w XXI wieku”, której autorem jest Jacek Kuśmierski – członek naszego zespołu.

„Hortuseum” to pierwsza syntetyczna publikacja o tej tematyce w Polsce i jedna z niewielu w Europie, dedykowana wszystkim pracownikom muzeów chcącym realizować działania poświęcone sztuce ogrodowej. Zawiera m.in.

  1. Wiele ciekawych informacji o roli ogrodów dla współczesnych muzeów,
  2. Przykłady dobrych praktyk włączania zieleni do programów muzeów,
  3. Mapę ogrodów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
  4. Mapę muzeów ogrodów i ogrodnictwa na świecie,
  5. Wykaz 113 wystaw o ogrodach w europejskich muzeach.
fot. Zbiory ECSO

Książka została wydana z okazji powołania Europejskiego Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda przez Fundację Odbudowy Dworu Sarny. Patronem publikacji jest Europejski Szlak Ogrodów Historycznych (ERHG).

Książka jest dostępna do pobrania za darmo w zakładce „Publikacje”

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.