Konferencja o turystyce ogrodowej i szlakach kulturowych

Data
26.01.2024
Miejsce
Złotów

Lokalna Organizacja Turystyczna „Wielkopolskie Zdroje” zorganizowała konferencję pt. „Zielone Złoto – o wartości ogrodów historycznych dla rozwoju turystyki i współpracy międzynarodowej” w Sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Złotowie. Głównym prelegentem był Jacek Kuśmierski, współzałożyciel ECSO.

Peter Joseph Lenné (1789–1866) był architektem krajobrazu i dyrektorem Królewskich Ogrodów Pruskich. Odegrał kluczową rolę w rozwoju XIX-wiecznych ogrodów krajobrazowych w stylu neoklasycystycznym i pozostawił trwały wpływ na projektowanie parków i ogrodów w Europie. Jednym z najważniejszych dzieł Lenné jest rekompozycja rozległego parku i ogrodów Pałacu Sanssouci w Poczdamie, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Projektant odegrał kluczową rolę w rozwoju Tiergarten w Berlinie i innych parków publicznych w kilku niemieckich miastach. Wiele jego dzieł znajduje się na terenie dzisiejszej zachodniej i północnej Polski i pełni rolę międzynarodowego dziedzictwa ogrodowego. Należą do nich między innymi Zwierzyniec i Ogród Pałacu Działyńskich w Złotowie. Życie i twórczość Petera Josepha Lenné stały się tematem wystawy prezentowanej w ECSO w 2022 roku.

fot. Lokalna Organizacja Turystyczna „Wielkopolskie Zdroje” (WZLOT)

Lokalna Organizacja Turystyczna „Wielkopolskie Zdroje” (WZLOT) zorganizowała konferencję pt. „Zielone złoto, czyli wartość zabytkowych ogrodów dla rozwoju turystyki i współpracy międzynarodowej” w dn. 26 stycznia 2024 roku w Urzędzie Miejskim w Złotowie. Koordynatorem wydarzenia był Stanisław Pawełek, społecznik i regionalista, który jest inicjatorem powstania Szlaku historycznych ogrodów i parków im. Petera Josepha Lenné na Krajnie i Pomorzu. Głównym prelegentem był Jacek Kuśmierski, który przedstawił współczesne trendy w turystyce ogrodowej w Polsce oraz dotychczasowe programy unijne wspierające ochronę dziedzictwa ogrodowego. Opowiedział również o najbardziej inspirujących przykładach polskich szlaków oraz ogrodowych marek miast i regionów m.in. Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Małopolski Szlak Ogrodów, Karpacki Szlak Ogrodów i Domów Historycznych, Województwo Łódzkie Ogrodem Polski. Na koniec zaprezentował Europejski Szlak Ogrodów Historycznych, certyfikowany przez Radę Europy w 2020 roku do którego należy aż 6 obiektów z Polski. Jacek Kuśmierski opowiedział o jego historii, ogrodach członkowskich, celach i osiągnięciach, takich jak Europejskie Forum Ogrodów Historycznych oraz Europejski Dzień Ogrodów Historycznych.

Program konferencji

16 stycznia 2024

12:00-12:15 Otwarcie konferencji i powitanie Gości: Tomasz Stoltmann, Zastępca Burmistrza Złotowa

12:15-12:30 Otwarcie konferencji: Katarzyna Urban, Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Wielkopolskie Zdroje” (WZLOT)

12:30-13:30 Wykład główny: Jacek Kuśmierski, „Zielone Złoto – o wartości ogrodów historycznych dla rozwoju turystyki i współpracy międzynarodowej”

13:30-13:45 Przerwa

13:45-14:00 Jacek Stróżyński, „Peter Joseph Lenné – najwybitniejszy architekt krajobrazu XIX wieku”

14:00-14:15 Aleksandra Jarecka, „Historyczne ogrody i parki na Krajnie Złotowskiej”

14:15-15:00 Dyskusja moderowana przez Stanisława Pawełka o utworzeniu „Szlaku historycznych ogrodów i parków im. Petera Josepha Lenné na Krajnie i Pomorzu”.

15:00 Zamknięcie konferencji

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji państwowych, organizacji turystycznych, kulturalnych i naukowych, a także członkowie społeczności lokalnej. W wyniku dyskusji stworzono listę chętnych do społecznego komitetu, który ma kontynuować prace nad Szlakiem Historycznych Ogrodów i Parków im. Petera Josepha Lenné na Krajnie.

Organizatorzy

Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.