Europejski Dzień Ogrodów Historycznych 2022

Data
26.04.2022
Miejsce
online

Zapraszamy do wspólnego świętowania III Europejskiego Dnia Ogrodów Historycznych odbywającego się w tym roku pod hasłem „Ogrody literackie”. Tym razem będziemy odkrywać wzajemne relacje ogrodów, pisarzy i ich dzieł oraz książki, które inspirowały zabytkowe założenia zieleni.

Eduard Petzold był autorem kilku znakomitych prac poświęconych projektowaniu i zakładaniu ogrodów. Do najważniejszych należą dwie publikacje wydane w języku niemieckim: „Ogrodnictwo krajobrazowe” (Die Landschafts-Gärtnerei) z 1862 roku oraz „O teorii kolorów w krajobrazie” (Zur Farbenlehre der Landschaft) z 1853 roku. Te niezwykle praktyczne poradniki dla profesjonalistów i amatorów sztuki ogrodowej stanowią cenny zapis warsztatu Eduarda Petzolda, który pozostawał pod silnym wpływem księcia Hermanna von Pückler-Muskau oraz angielskiego projektanta Humphry Reptona. Ponadto zawierają wszystkie zasady, którymi posługiwał się również przy zakładaniu parku Zamku Sarny.

Bogata spuścizna Eduarda Petzolda stała się inspiracją do założenia Europejskiego Centrum Sztuki Ogrodowej w 2020 roku. Od samego początku dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem w specjalnych bezpłatnych publikacjach „Hortuseum” oraz „Europa zjednoczonych ogrodów”. Zachęcamy do ich pobrania oraz regularnego odwiedzania Zamku Sarny. Pełny program wydarzeń oraz materiały specjalne III Europejskiego Dnia Ogrodów Historycznych są dostępne na stronie Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych.

Organizatorzy

Patronat

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.