Europejski Dzień Ogrodów Historycznych 2021

Data
26.04.2021
Miejsce
online
European Day of Historic Gardens 2021 Event Poster
fot. Zbiory ECSO

Zapraszamy do wspólnego świętowania II Europejskiego Dnia Ogrodów Historycznych odbywającego się pod hasłem „Ogrody historyczne i kształtowanie się tożsamości europejskiej”.

W tym roku skupiamy się na transgranicznych wartościach dziedzictwa ogrodów historycznych. Dziedzictwo to odzwierciedla tożsamość europejskich krajów i regionów na przestrzeni wieków, jak również pokazuje ich jedność we wspólnym tworzeniu lepszego życia i krajobrazu. Z tej okazji przygotowaliśmy dwa specjalne webinary.

„UNESCO po Sąsiedzku. Ogrody historyczne Polski, Niemiec i Czech na Liście światowego dziedzictwa”, Jacek Kuśmierski

Ogrody historyczne wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO stanowią szczególną część naszego dziedzictwa kulturowego, wyrażające wyjątkowe i powszechne wartości. Aby dany obiekt mógł znaleźć się na tej liście konieczne jest spełnienie kryteriów określonych w Konwencji, ale także dodatkowych warunków takie jak autentyczność i integralność. Wykład wyjaśnia znaczenie tych pojęć na przykładzie 6-ciu wybranych założeń z Polski, Czech i Niemiec położonych najbliżej Pałacu Kamieniec. Zapis webinarium dostępny na kanale YouTube Zamku Sarny.

„Rok 1880 w życiu i twórczości Eduarda Petzolda”, Łukasz Przybylak

Eduard Petzold przybył do zamku Sarny w 1880 roku na specjalne zaproszenie jego ówczesnego właściciela, Maxa Schneidera. Wydarzenie to zapoczątkowało wielką rearanżację parku, której efekty możemy podziwiać do dziś. Wspomniany rok 1880 obfitował również w wiele ważnych momentów w życiu Eduarda Petzolda i jego rodziny. W trakcie prezentacji zajrzymy do pamiętnika projektanta aby karta po karcie prześledzić wszystkie wspomnienia. Zapis webinarium dostępny na kanale YouTube Zamku Sarny.

Pełny program wydarzeń oraz materiały specjalne II Europejskiego Dnia Ogrodów Historycznych są dostępne na stronie Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych.

Organizatorzy

Patronat

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.