ECSO rozpoczyna współpracę z magazynem The London Gardener
Europejskie Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda rozpoczęło współpracę z The London Gardener – rocznikiem London Historic Parks and Gardens Trust. W rezultacie zostanie opublikowane pierwsze angielskie tłumaczenie wspomnień Eduarda Petzolda z jego wizyty w Londynie i pobliskich posiadłościach.
W 19-wiecznej edukacji fachu ogrodnictwa, ale także projektowania ogrodów, kluczową rolę odgrywały podróże studyjne. Za najważniejszą w edukacji Eduarda uznaje się jego podróż do Wielkiej Brytanii wiosną 1847 roku. Konieczność jej odbycia była podsycana rekomendacjami Księcia Hermanna von Pückler-Muskau oraz Jacoba Heinricha Rehdera, pod okiem których Eduard stawiał swoje pierwsze zawodowe kroki.
Pod koniec maja 1847 roku, Eduard wyruszył wraz z Księciem Carlem Friedrich von Sachsen-Weimar-Eisenach (swoim ówczesnym pracodawcą), jego żoną oraz bliskimi w blisko miesięczną podróż do Londynu. Podczas wizyty Eduard odwiedził liczne ogrody w stolicy Zjednoczonego Królestwa oraz pobliskie rezydencje. Na długiej liście odwiedzonych przez Eduarda miejsc uwagę zwracają niedostępne szerszej publiczności ogrody pałacu Buckingham czy zamku Windsor, w którym jako gość Królowej Victorii bawił aż 4 dni.
Do wyjątkowo cennych wspomnień Eduarda z pobytu w Londynie należą jego obserwacje flory tamtejszych parków, które trwale ukształtowały jego późniejszy warsztat projektowy. Jak sam przyznał, jego doświadczenia z wizyty np. w parku Claremont wpłynęły na wiele z jego projektów realizowanych w Holandii. Wspaniałe założenia ogrodowe w Chiswick, Hampton Court, Holland House … to zaledwie kilka spośród blisko 30 miejsc, które Eduard przywołuje w swoich wspomnieniach wydanych w 1890 roku.
Chcielibyśmy przypomnieć tę niezwykłą historię we współpracy z magazynem The London Gardener, gdzie opublikujemy artykuły w trzech kolejnych rocznikach. List intencyjny o współpracy został podpisany w Londynie przez Łukasza Przybylaka, współzałożyciela ECSO, oraz Todda Longstaffe-Gowana, redaktora The London Gardener.
The London Gardener – rocznik London Gardens Trust wydawany od 1995 roku – jest pionierem nowej historii ogrodów, przesuwający granice i na nowo definiujący to zagadnienie. Dzięki jego założycielowi i redaktorowi, Toddowi Longstaffe-Gowanowi, autorzy publikują niezwykłe materiały, które wcześniej pomijano. Dość niepozorna forma publikacji – niewielki rozmiar, dwie kolumny, czarno-biała czcionka Caslon – jest dowcipnym podejściem do XVIII-wiecznych czasopism, takich jak The Gentleman’s Magazine i The Spectator, ale jej zawartość reprezentuje najwyższej klasy badania naukowe. The London Gardener konsekwentnie rzuca bardzo zindywidualizowane światło na parki i ogrody poprzez odkrywanie mało znanych miejsc i postaci, niewyobrażalnych dotąd powiązań lub ukazywanie ich w nowej perspektywie.
Dowiedz się więcej o The London Gardener i The London Gardens Trust (strona po angielsku).