ECSO rozpoczyna współpracę z ERHG

Data
05-06.04.2022
Miejsce
Lloret de Mar, Hiszpania

Europejskie Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda rozpoczęło współpracę z Europejskim Szlakiem Ogrodów Historycznych. To bardzo ważny krok wzmacniający międzynarodową współpracę na rzecz wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Oficjalne przyłączenie ECSO nastąpiło podczas Zgromadzenia Ogólnego w hiszpańskim Lloret de Mar, podczas którego świętowano ceremonię przyznania certyfikatu europejskiego szlaku kulturowego Rady Europy. W uroczystości wziął udział dyrektor Europejskiego Instytutu Szlaków Kulturowych, Stefano Dominioni, członkowie zarządu Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych – Jaume Dulsat i Rodríguez (prezydent) i Łukasz Przybylak (wiceprezydent), Sergio Ortega Muñoz – kierownik Departamentu Ochrony Dziedzictwa i Programów Europejskich w Ministerstwie Kultury i Sportu Królestwa Hiszpanii oraz liczni przedstawiciele ogrodów członkowskich Europejskiego Szlaku Ogodów Historycznych z całego kontynentu. Głównym punktem programu była oficjalna ceremonia certyfikacyjna zorganizowana w ogrodzie Św. Klotyldy w Lloret de Mar – miejscu powołania Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych.

fot. Europejski Szlak Ogrodów Historycznych

Przemówienie Łukasza Przybylaka, wiceprezydenta Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych:

Dostojni goście, Drodzy Przyjaciele i Współpracownicy,

to dla mnie wielki zaszczyt móc być tu dzisiaj z wami i powiedzieć kilka słów. Otaczający nas czarujący ogród to kwintesencja spełnionych marzeń i pomnik towarzyszącej im twórczej wytrwałości. Minęło ponad sto lat, odkąd Raül Roviralta i Astoul urzeczywistnił tu swoje marzenie o prywatnym raju, a także przyczynił się do rozwoju kariery jednego z czołowych katalońskich architektów i architektów krajobrazu początku XX wieku, Nicolau María Rubió i Tudurí. Choć wizjonerska twórczość markiza Roviralta de Santa Clotilde wynikała z wewnętrznego pragnienia nieograniczonego kontaktu z naturą, to jednak była mocno osadzona w ponadczasowych wzorcach europejskiej sztuki ogrodowej, które od wieków jednoczyły wszystkie kraje starego kontynentu.

To tutaj, prawie sto lat później, w 2016 roku, skrystalizowała się wizja i marzenie burmistrza Lloret de Mar, Jaume Dulsata i Rodrígueza oraz jego współpracowników, aby stworzyć Europejską Sieć Ogrodów Historycznych. Mija pięć lat, odkąd po raz pierwszy spotkaliśmy się tutaj, aby świętować realizację marzenia „burmistrza-wizjonera”. Determinacja, profesjonalizm i praca zespołowa zaowocowały w zadziwiająco krótkim czasie największym wyróżnieniem, jakie mogliśmy otrzymać. I dziś, mimo wielu trudnych okoliczności współczesnego świata, zebraliśmy się tutaj w obecności Dyrektora Europejskiego Instytutu Szlaków Kulturowych, aby świętować certyfikację Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych (ERHG).

Obecność nas tutaj wszystkich reprezentujących różne regiony, kraje i specjalizacje zawodowe to nie tylko spełnienie marzenia twórcy tego ogrodu i pomysłodawcy ERHG. To żywy dowód na to, jak dziedzictwo ogrodowe jest fantastyczną platformą dyplomacji kulturalnej i współpracy międzynarodowej. Jako członkowie ERHG jesteśmy ambasadorami europejskiej integralności i równości kulturowej, której ponadczasowymi pomnikami są wszystkie ogrody historyczne powstałe na Starym Kontynencie. Jest to również właściwy czas i miejsce, aby wspomnieć, że każda forma stawiania jednej kultury ponad inną prowadzi ostatecznie do niczego innego jak wykluczenia i samotności.

Broniąc naszej kandydatury w 2020 r., powiedziałem: „Historyczne ogrody są szmaragdowym lustrem, w którym odbija się wspólna europejska tożsamość kulturowa nas wszystkich”. Głęboko wierzę, że realizując strategiczne zadania ERHG, będziemy mogli przeglądać się w tych szmaragdowych lustrach w atmosferze kulturowego braterstwa, odkrywając i utrwalając ponadczasowe i ponadgraniczne powiązania, które nas wszystkich łączą.

Dziękuję bardzo!

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.