Projekt archiwów architektury krajobrazu

Data
07.03.2025
Miejsce
Bruksela, Belgia

Jacek Kuśmierski dołączył do projektu realizowanego w ramach Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST). Celem inicjatywy jest zebranie informacji o zasobach europejskich archiwów architektury krajobrazu oraz udostępnienie ich na całym świecie za pośrednictwem platformy cyfrowej.

Fot. Freepik

Architektura Krajobrazu była powiązana licznymi historycznymi i współczesnymi zależnościami oraz powiązaniami w Europie i poza jej granicami. Jej archiwa zostaną teraz wykorzystane jako zasób do stworzenia kompleksowej, paneuropejskiej narracji historii krajobrazu. Działanie COST „Łączenie archiwów architektury krajobrazu w celu wzmocnienia europejskiej praktyki, badań i edukacji (ConnectLAA)” po raz pierwszy zgromadzi informacje na temat zawartości europejskich archiwów architektury krajobrazu i udostępni je na całym świecie za pośrednictwem platformy cyfrowej.

Zaangażowanie różnych dyscyplin, takich jak architektura krajobrazu, studia kulturowe, historia sztuki, archiwistyka i technologie informatyczne, zapewni osiągnięcie najwyższych standardów naukowych i technicznych w zarządzaniu archiwami, dostępie do nich oraz ochronie dziedzictwa kulturowego. Archiwa te będą wykorzystywane jako źródła wiedzy dla innowacyjnych badań i edukacji. Skoncentrujemy się na wykorzystaniu zaawansowanych technologii w celu poprawy jakości, zrównoważonego rozwoju, użytkowania i ponownego wykorzystania danych.

Różnorodność wnioskodawców pochodzących z różnych instytucji i organizacji pozarządowych, zaangażowanie praktyków oraz rozwój innowacyjnych materiałów edukacyjnych i wspólnego tezaurusa przyczynią się do promowania obiecujących karier zawodowych i rozwoju przełomowych międzynarodowych projektów badawczych. Projekty te będą wspierać instytucje zajmujące się dziedzictwem oraz ujawniać dotąd nieznane historie miejsc spoza Europy, odnosząc się do zagadnień związanych z migracją i dekolonizacją zbiorów.

To działanie stanowi podstawę do budowy społeczności praktyków, która będzie nadal promować międzynarodowy dostęp do danych oraz wspierać tworzenie nowych archiwów i kolekcji, szczególnie w krajach ITC, gdzie znajduje się większość zespołu.

Wiceprezes Fundacji im. Eduarda Petzolda, Jacek Kuśmierski, dołączył do projektu do następujących grup roboczych:

WG1: 1. Transfer wiedzy archiwalnej w celu wspierania zarządzania i funkcjonowania archiwów architektury krajobrazu – liderka: Hanna Sorsa-Sautet, Narodowa Wyższa Szkoła Architektury Krajobrazu w Wersalu

WG2: 2. Zwiększenie wykorzystania archiwów architektury krajobrazu w badaniach i praktyce – lider: Alexandru Mexi, Narodowy Instytut Dziedzictwa Rumunii w Bukareszcie

WG4: 4. Komunikacja i rozpowszechnianie – lider: Dr Attila Tóth, Słowacki Uniwersytet Rolniczy w Nitrze

Więcej szczegółów na stronie projektu (angielski)

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.