40. Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Data
18.04.2023
Miejsce
online

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to święto ustanowione w 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych ICOMOS. Jego celem jest nie tylko zwrócenie uwagi na ogromne znaczenie materialnego dziedzictwa, ale również docenienie wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w jego ratowanie i codzienną opiekę nad nim.

W 2023 roku ECSO celebrowało ten dzień wspólnie z partnerskimi Gminami Nowa Ruda i Radków. Z tej okazji opublikowaliśmy pilotażową mapę* obrazującą wybrane komponenty krajobrazu kulturowego dolnego odcinka rzeki Włodzicy. To tutaj na przestrzeni lat 1880-1890 ukształtowano blisko 65-hektarowy kompleks krajobrazowy, według projektu Eduarda Petzolda. Zamek Sarny wraz z parkiem, punktowe aranżacje roślinne w dolinie rzeki oraz otoczenie renesansowego dworu we Włodowicach stały się zaledwie jedną z warstw złożonego krajobrazu. Wyjątkowo duże nagromadzenie tworów przyrody ożywionej i nieożywionej oraz relikty dawnej infrastruktury, w tym dawnych szlaków pieszo-jezdnych, niesie duży potencjał dla promocji tego obszaru.

Unikalność dolnego odcinka doliny Włodzicy stała się jednym z wątków przewodnich zainicjowanej w 2022 roku współpracy pomiędzy ECSO a Gminami Nowa Ruda i Radków nad opracowaniem koncepcji jego ochrony i promocji pn: „Zespół krajobrazowy rezydencji i ogrodów doliny Włodzicy”.

W kolejnych fazach pracy nad scenariuszem „Zespołu krajobrazowego” planowane jest przeprowadzenie szczegółowej inwentaryzacji faunistycznej i florystycznej obszaru. Dolny odcinek doliny Włodzicy jest bramą do poznania krajobrazu kulturowego Gminy Radków i Nowej Rudy wraz z miastem Nowa Ruda. Szacujemy, iż na ich terenie znajdują się łącznie obszary identyfikowane z dwoma zamkami, pięcioma pałacami, ośmioma dworami, siedmioma eklektycznymi willami oraz 26-ma założeniami ogrodowymi i obszarami komponowanego krajobrazu.

*Pilotażowa mapa ma charakter informacyjny. Opublikowana mapa została opracowana na podstawie dokumentacji konserwatorskiej Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków, materiałów studialnych przygotowanych przez Łukasza Przybylaka w latach 2014-2022 dla Fundacji Odbudowy Dworu Sarny.

Organizatorzy

Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.